Nagradzanie głosem.

Używanie nagrody głosowej musi być regularnie trenowane, aby było efektywne. Wybrany dźwięk, np. „dobry koń”, czy klikera, powinien pojawić się precyzyjnie i natychmiast, gdy koń przejawi pożądane zachowanie. Tuż po głosie powinno nastąpić głaskanie lub podanie smaczka.
Wybrany dźwięk musi być bardzo dokładnie skorelowany z głaskaniem/drapaniem lub smaczkiem. Koń nie jest tak naprawdę zainteresowany byciem „dobrym koniem”, musi wiedzieć, że nastąpi za chwilę coś miłego, coś co ma dla niego wartość nagradzającą. Głos sam w sobie nie ma dla konia żadnego znaczenia.
Trenując nagradzanie głosem pamiętaj:

🐴 Używaj tego samego słowa/dźwięku za każdym razem.
🐴 Ogranicz ilość słów do minimum.
🐴 Używaj tego samego tonu za każdym razem.
🐴 Nie używaj słów/dźwięków nieskorelowanych z drapaniem/smaczkiem. Szczególnie w początkowych treningach.
🐴 Używaj nagrody głosowej precyzyjnie, gdy pojawi się pożądane zachowanie.
(Na podstawie ‚Academic Horse Training’, p. 30)
Equitation Science International – ESI

🐴 Uważaj, żeby wybrany dźwięk nie były często używanym słowem – słyszanym często przez konia bez kontekstu/nagrody (słowa „dobry koń” też warto przemyśleć, ponieważ często używamy ich podświadomie w nieodpowiednich sytuacjach)

Nagroda głosowa nie może być wyodrębniona od podstawowych zasad szkolenia koni, zwracania uwagi na ich emocje, czytania mowy ciała, budowania odpowiedniej relacji. Jest to narzędzie, które ma nam pomagać osiągnąć cel.